Międzynarodowy znak „HELP ME" (tłum. „POMÓŻ MI") jest dyskretnym sygnałem, który możemy wysłać do kogoś, kogo znamy lub całkowicie obcej nam osoby. Informuje on o tym, że jesteśmy ofiarą przemocy. Znak ,,pomóż mi'' to wezwanie o pomoc, zrozumiałe na całym świecie. Przełamuje on barierę językową, czy kulturową. Nie wymaga bliskiego kontaktu, może być pokazany nawet przez okno czy w Internecie. To prosty gest ręką, który ofiara przemocy może dyskretnie pokazać np. kurierowi, sprzedawcy w sklepie czy też podczas rozmowy video. Gdy zobaczysz ten znak niezwłocznie zadzwoń pod nr 112 i poinformuj, że osoba w ten sposób poprosiła Cię o pomoc.

 

CO ZROBIĆ, GDY KTOŚ POKAŻE NAM TEN ZNAK?
Ofiary przemocy domowej w obawie przed oprawcą często nie informują osób postronnych o rozgrywającym się dramacie. Z myślą o takich osobach powstał ten znak. Jest to prosty i czytelny ruch dłoni, który może nawet uratować ludzkie życie.

Wykonanie tego znaku jest proste: Pokaż otwartą dłoń. Złóż dłoń w pięść chowając kciuk do środka.

 help me

1. Nie powinniśmy dawać oznak, że coś jest nie tak. Zwłaszcza, gdy obserwuje nas osoba, która potencjalnie może być sprawcą. Ofiarę mogłoby to narazić na konsekwencje.

2. Zakończ spotkanie lub rozmowę, tak jakby nic się nie stało.

3. Skontaktuj się z policją pod numerem alarmowym 112 i wyjaśnij sytuację, oraz poinformuj, że osoba ta w ten sposób poprosiła nas o pomoc lub zawiadom organizacje zajmujące się problemem przemocy domowej.

Po zobaczeniu gestu „Hel me - Pomóż mi" pomoc dla osoby, która jest ofiarą przemocy uzyskamy:
• pod numerami telefonów:
22 668 70 00 „Niebieska Linia" Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar przemocy
w Rodzinie
112 - numer alarmowy
• oraz korzystając z aplikacji „TWÓJ PARASOL". Aplikacja na telefon twojparasol.com, to narzędzie stworzone w celu skutecznego wsparcia osób zagrożonych przemocą. To darmowa aplikacja mobilna, dzięki której osoby narażone na sytuacje związane z przemocą w rodzinie, mogą uzyskać wsparcie i informacje. Poza materiałami edukacyjnymi, aplikacja umożliwia dostęp do bazy organizacji oferujących wsparcie.

Stop przemocy

Im większa część społeczeństwa będzie umiała rozpoznawać sygnały i pozna sposoby pomocy, tym rzadziej pozostaniemy obojętni na przemoc. Zachęcam również do odwiedzenia strony Facebookowej Warmińsko - Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego i udostępniania treści: www.m.facebook.com