ŚWIĘTO ROLNIKÓW w Gminie Lelkowo ze "Świętem warenyków i dzyndzałków" oraz "Turniejem Sołectw Gminy Lelkowo"

Uroczystości z okazji Gminnego Święta Flagi, Narodowego Trzeciego Maja w Lelkowie rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. za Ojczyznę w Kościele Rzymskokatolickim pw. Najświętszej Maryi Panny w Lelkowie z udziałem kompanii honorowej 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej, pocztów sztandarowych, mieszkańców i zaproszonych gości. Mszy Św. przewodniczył ks. ppor. Artur Miziej, wspólnie z ks. ppor. Pawłem Roszyńskim.

Tuż po jej zakończeniu przemaszerowano pod kamień upamiętniający 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w asyście Kompanii Honorowej 9 BBKPanc. i Orkiestry Wojskowej z Elbląga.
Następnie podniesiono FLAGĘ RP na maszt przy Szkole Podstawowej w Lelkowie a niesiona przez mieszkańców ponad trzydziestometrowa ręcznie szyta BIAŁO CZERWONA została podniesiona ku niebu przez podnośnik strażacki Państwowej Straży Pożarnej w asyście Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy.

Wójt Gminy Lelkowo wraz z organizatorami zaprasza na obchody Gminnego Święta Flagi w Lelkowie dnia 6 maja 2022r.

W programie :

10:00 Msza Św. w Kościele Rzymskokatolickim pw. Najświętszej Maryi Panny w Lelkowie z udziałem Kompanii Honorowej 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego,

10:45 Przemarsz pod kamień upamiętniający 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w asyście Kompanii Honorowej 9 BBKPanc. i Orkiestry Wojskowej z Elbląga,

11:00 Podniesienie FLAGI RP na maszt przy Szkole Podstawowej w Lelkowie, apel pamięci, salwa honorowa, występ orkiestry oraz koncert pieśni patriotycznych w Gminnym Centrum Kultury w Lelkowie, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Barwy Mojej Ojczyzny”, stoiska promocyjne, grochówka i słodki poczęstunek.

Wójt Gminy Lelkowo Łukasz Skrzeszewski wspólnie z Przewodniczącym Rady Gminy Jarosławem Koziejem odwiedzili najstarszą mieszkankę Gminy Lelkowo Panią Paraskiewię Jarmoła, która 26 kwietnia br. obchodziła jubileusz 102 urodzin!!!

Celem koncertu jest zbiórka pieniędzy na pomoc Ukrainie. Nasi młodsi i starsi, lelkowscy artyści w ten sposób chcą przekazać swoje serca, solidarność i pomoc.
Bądź z nami!

Drugi tydzień tego święta i kolejne warsztaty kulinarne, ale tym razem z nauką gotowania tradycyjnych potraw WARMIŃSKICH.
Nauczymy się gotować potraw tj.: zupa karmuszka, dzyndzałki z hreczką i skrzeczkami, plince z pomoćką, fraszynki mazurskie, dzyndzałki warmińskie i chrusty wg tradycyjnej receptury.
Udział w warsztatach jest bezpłatny i dla wszystkich chętnych.

 Pierwsza część "Świętowania warenyków z dzyndzałkami" mamy już za sobą. 4-dniowe warsztaty gotowania potraw ukraińskich zakończone WIECZERNICĄ z degustacją tych potraw w artystycznej oprawie zespołu ŻURAWKA i Oleksandr Sukhomlin oraz wystawą ukraińskich pamiątek, stały się istnym ukraińskim świętem w Lelkowie. Twórcami tego święta był Związek Ukraińców w Polsce Koło w Lelkowie, Gminne Centrum Kultury i Stowarzyszenie BOCIAN.

„Świętowanie warenyków z dzyndzałkami” w Lelkowie  6-18 grudnia 2021r.