Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt narodowych w naszym kraju, na stałe wpisane w kalendarz każdego patrioty. Jest wyrazem szacunku dla dokonań przodków walczących w obronie ojczyzny oraz źródłem wiedzy historycznej i patriotycznych doświadczeń. Odzyskanie niepodległości i powrót po latach zaborów wolnego państwa polskiego dla wszystkich Polaków jest wartością, którą doceniamy i szanujemy również na szczeblu lokalnym.

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Gminie Lelkowo rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny z udziałem Kompanii Honorowej 9 BBKPanc. i pocztów sztandarowych w Kościele Rzymskokatolickim Pw. Najświętszej Maryi Panny w Lelkowie. Po mszy świętej, odbył się przemarsz pod kamień upamiętniający 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, odśpiewano Hymn Narodowy, wciągnięto Flagę Narodową na maszt i odczytano Apel Pamięci według ceremonii wojskowej z udziałem Kompanii Honorowej 9 BBKPanc wraz z salwą honorową. Wójt Gminy Lelkowo Łukasz Skrzeszewski, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Anna Rubacha, Radna Gminy Malwina Zdunek a następnie przedstawiciele służb podległym Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji złożyli biało-czerwoną wiązankę kwiatów pod kamieniem. W Gminnym Centrum Kultury w Lelkowie odbył się patriotyczny montaż słowno - muzyczny. Przed obiektem zaprezentowały się służby mundurowe z Komendy Powiatowej Policji w Braniewie i Posterunku Policji w Pieniężnie, Warmińsko-Mazurskiego Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej Placówki w Grzechotkach, Ochotnicza Straż Pożarna z Lelkowa i Wyszkowa. Stoiska i atrakcję cieszyły się dużym powodzeniem mieszkańców i przybyłych gości. W Szkole Podstawowej w Lelkowie odbył się turniej w piłkę siatkową o Puchar Wójta Gminy Lelkowo. W rywalizacji wzięły udział 4 drużyny, puchar trafił do sąsiadów z Gminy Pieniężno. Poczęstunek przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Lelkowo a grochówkę KGW Przyjazna Chata z Lelkowa.

W powiatowych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Braniewie uczestniczyli Wójt Gminy Lelkowo Łukasz Skrzeszewski, Radna Rady Gminy Lelkowo Beata Brzostko i Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Lelkowie Ewa Żuryło.

FOTORELACJA Z OBCHODÓW