W obecności nadinsp.Tomasza Klimka - Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie, funkcjonariuszy, dyrektorów szkół, pedagogów oraz dzieci – Pola oficjalnie dołączyła do policyjnej rodziny. Uroczysta gala zainaugurowała kompleksowe działania pn. „Profilaktyka Smyka”, których główną bohaterką jest niefrasobliwa dziewczynka stworzona przez kom. Jolantę Sorkowicz. Na scenie wystąpił także 13-letni Wiktor Zygo – autor książkowych ilustracji. Teraz, pod skrzydłami generała, Pola rusza w warmińsko-mazurski świat dzieci, by edukować najmłodszych !

W piątek (03.09) w Braniewskim Centrum Kultury odbyła się uroczysta gala, która zapoczątkowała edukacyjne działania pn. „Profilaktyka Smyka”. Spotkanie było nie tylko podsumowaniem, ale i początkiem pracy profilaktycznej policjantów. W tym wyjątkowym spotkaniu uczestniczył osobiście nadinsp. Tomasz Klimek – Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie a także przedstawiciele władz samorządowych na czele ze  starostą braniewskim, Panem Karolem Motyką. Kinowe fotele zajęte były m.in. przez zaproszonych gości, policjantów, pedagogów, dyrektorów szkół oraz dzieci. Na początku gali podkreślono, że rozwinięcie autorskiego pomysłu, m.in. poprzez wydrukowanie książeczki skierowanej do najmłodszych, było możliwe dzięki wsparciu udzielonemu funkcjonariuszom przez lokalne samorządy. Chwilę później scenę opanowały dzieci. W rolę prowadzących galę wcielili się Antoni Dragun (syn braniewskich policjantów) oraz Anna Milewska (córka pracownicy cywilnej KPP w Braniewie). Swoje zdolności taneczne i wokalne zaprezentowały na scenie podopieczni Braniewskiego Centrum Kultury w rytm autorskiej  piosenki profilaktycznej „Z Polą w świat”.

Po części artystycznej nadszedł czas na przemówienia. Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, nadinsp. Tomasz Klimek podkreślił wartość edukacyjną książeczki. Z uwagi na profilaktyczny potencjał publikacji i opracowanych do niej kompleksowych materiałów w postaci m.in. scenariuszy zajęć, generał podjął decyzję o rozpowszechnieniu „Profilaktyki Smyka” na teren całego województwa. Całość przedsięwzięcia została także objęta patronatem honorowym Wojewody Warmińsko-Mazurskiego. Słowa uznania do autorów skierowały także Pani Anna Weryk – sekretarz Urzędu Miasta w Braniewie oraz przedstawicielki Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu, które zaznaczyły, że powstała publikacja jest unikatowa nie tylko w skali województwa, ale i całego kraju


Przypominamy, że Pod koniec zeszłego roku w głowie kom. Jolanty Sorkowicz zrodził się pomysł na stworzenie fikcyjnej rówieśniczki uczniów, która na własnym przykładzie pokaże dzieciom, jak unikać zagrożeń w niebezpiecznym świecie. Pola, bo takie imię nadano głównej bohaterce, spotyka się z czytelnikiem w 13 różnych sytuacjach. W każdej z rymowanych historyjek z opresji ratuje dziewczynkę bohater w niebieskim mundurze - policjant. Kiedy tekst był już gotowy, powstał pomysł, by wizerunek niefrasobliwej dziewczynki stworzył 13-letni Wiktor Zygo, którego dotychczasowe prace wrzucane do sieci zachwyciły autorkę tekstów. Wiktor podjął wyzwanie, a współpraca nabrała tempa i różnych kształtów. 13 rymowanych historyjek zostało opatrzonych kolorowymi ilustracjami, ale na wydaniu książeczki nie poprzestano. Przygody Poli stały się punktem wyjścia do kompleksowych profilaktycznych działań, skierowanych do najmłodszych uczniów. Już w nadchodzącym roku szkolnym o Poli będzie można nie tylko przeczytać, ale i zobaczyć ją na karcie pracy, pieczątce, dyplomie. Przygody rezolutnej dziewczynki trafią także na ekrany, a wszystko za sprawą policjantów, którzy przeczytali je dzieciom. To jednak nie koniec, historyjki będą mogły także wpaść w ucho w trakcie podróży, policyjna narracja popłynie bowiem z radiowych głośników.

 

kom. Jolanta Sorkowicz
Oficer prasowy KPP w Braniewie