W poniedziałek 14 marca 2016r. w Gimnazjum im. Orła Białego w Lelkowie obchodzono Międzynarodowy Dzień Liczby ∏.

W uroczystości przygotowanej przez nauczycielkę matematyki Lucynę Kaniecką-Białkowską udział wzięli: A. Wewersajtys, R. Kołakowski, S. Ciastek, K. Gałan, O. Król, W. Wewersajtys, S. Bartczak, J. Gleba, K. Imiołek, G. Powajbo, K. Bloch.

Uczniowie klas gimnazjalnych przygotowali prezentację dotyczącą tej niezwykłej i magicznej liczby niewymiernej. Jedna z uczennic – Klaudia – wyrecytowała wiersz autorstwa naszej noblistki W. Szymborskiej pt. „Liczba Pi”. Gimnazjaliści uczcili także pamięć niezwykłego człowieka, urodzonego 14 marca, jakim był Albert Einstein. W przygotowanej prezentacji przypomnieli dokonania naukowe i ciekawostki z życia sławnego uczonego.

Gimnazjaliści, podkreślając, że matematyka nie musi być nudna, zaprezentowali inscenizację pt. „Kłótnia liczb” , z Pi w roli głównej.

Wszystkich uczniów gimnazjum włączono również w zabawę w skojarzenia matematyczne. Chętni uczniowie wymieniali, nauczone na pamięć, kolejne cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Najlepszy w tej kategorii okazał się S. Jarka zapamiętując 50 kolejnych cyfr.

Na koniec uroczystości nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów plastycznego ( I m-ce W. Marszał) i poetyckiego (I m-ce K. Gałan) dotyczących liczby Pi.

Uczniowie udowodnili wszystkim, że matematyka to nie tylko trudne zadania, „suche liczby” i abstrakcyjne figury, ale również znakomita zabawa i pasjonująca przygoda. Nawet na tak poważną naukę można spojrzeć z lekkim przymrużeniem oka.

Święto Liczby Pi miało nie tylko walory dydaktyczne, ale to także ciekawy sposób na uatrakcyjnienie szkolnego życia. A więc …. przyjemne z pożytecznym!

Lucyna Kaniecka-Białkowska