Kutię dla dzieci i dorosłych w Lelkowie zorganizowała siostra Julia z Zarządem Koła ZUP. 20 stycznia na imprezę do Gminnego Centrum Kultury przybyli zaproszeni goście: ks. mitrat Jan Łajkosz proboszcz parafii greckokatolickiej w Lelkowie, Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Miron Sycz, Wójt Gminy Stanisław Popiel, Przewodnicząca Koła ZUP w Pieniężnie Halina Stechnacz-Buśko, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Lelkowie Iwona Chojecka, Dyrektor GCK Joanna Bujko, pracownik biblioteki publicznej Dorota Wieczorek.

W części artystycznej spotkania wystąpili uczniowie przygotowani przez siostrę Julię - nauczycielkę języka ukraińskiego i religii. Były to dwa Wertepy w składzie: Frankowska Natalia, Gałan Roksana, Gnes Julia, Horak Ela, Horak Kasia, Horak Wiktoria, Krupa Piotr, Lesik Krystyna, Mareczko Paweł, Omelan Natalia, Oniszko Paweł, Pusz Milena, Werbowska Martyna. Kolędując, na terenie naszej gminy, Wertepy odwiedzały ukraińskie rodziny i osoby zapraszające.

Następnie, pod kierunkiem instruktora muzycznego Michajła Semotiuka, kilka kolęd zaśpiewał zespół „Lelkiwśki Wesełuszky” (Aleksandra i Natalia Frankowskie, Julia i Martyna Gnes, Julia Klufas, Weronika Popowicz, Milena Pusz, Ulana Puszkar, Martyna Werbowska).

Po występach były konkursy i zabawy z nagrodami. Do udziału w nich zaproszono również osoby dorosłe. Powodzeniem cieszyły się: karaoke, gorące krzesła, zajczyk, morze – brzeg, zumba, jedzie pociąg, taniec z balonami i miotłą. Wszyscy świetnie się bawili, a w dodatku byli nagradzani. Impreza ta jest okazją nie tylko do wspólnej zabawy, ale również do integracji i angażowania lokalnej społeczności.

Dla dzieci Kutia zawsze jest miłą rozrywką podczas ferii. Sprawia wiele radości uczestnikom i na długo pozostaje w ich pamięci. Przygotowania do niej trwały od dłuższego czasu. Wystrój sali wykonały nauczycielki z uczniami i rodzicami. Na tę uroczystość, pod kierunkiem Nadziei Kolasy, panie przygotowały ciasta, kutię oraz różne potrawy świąteczne.

 

Irena Sołoducha