Udział w spisie jest obowiązkowy.
Spisem objęci są:
➡mieszkańcy Polski – zarówno Polacy, jak i cudzoziemcy,
➡stali mieszkańcy Polski przebywający w czasie spisu za granicą.
Obowiązkową metodą jest samospis internetowy. Od 1 kwietnia na stronie GUS spis.gov.pl wypełnisz formularz spisowy. Jedna osoba może spisać wszystkich domowników. Do spisu należy wcześniej przygotować sobie numery PESEL, powierzchnię użytkową domu oraz informacje dotyczące m.in: wykształcenia, wykonywanej pracy, niepełnosprawności. NSP będzie realizowany następującymi metodami:
1️⃣. Od 1 kwietnia metodą samospisu internetowego - na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych, uzupełnimy wymagane dane w interaktywnej aplikacji, dostępnej na stronie internetowej GUS.
2️⃣. Od 16 kwietnia uzupełniająco metodą wywiadu telefonicznego lub metodą wywiadu bezpośredniego przeprowadzonego przez rachmistrza spisowego.
Jeśli nie spiszesz się przez internet ani przez telefon, skontaktuje się z Tobą rachmistrz telefonicznie lub bezpośrednio, aby przeprowadzić spis.
?Pamiętaj, że udział w spisie jest obowiązkowy – tak stanowi ustawa spisowa. Odmowa udziału w spisie powszechnym grozi karą grzywny na podstawie art. 57 ustawy o statystyce publicznej.
Nie obawiaj się o swoje dane. Są u nas bezpieczne, ponieważ chroni je tajemnica statystyczna. Dane jednostkowe zbierane i gromadzone w badaniach przeprowadzanych w ramach statystyki publicznej są poufne i podlegają szczególnej ochronie. Pracownicy statystyki publicznej są zobowiązani do przestrzegania tajemnicy statystycznej.
?Chcesz sprawdzić, o co zapytamy w spisie? Zapoznać się z ustawą spisową? Zweryfikować rachmistrza?
Więcej informacji o Narodowym Spisie Powszechnym 2021 można uzyskać na stronie internetowej spis.gov.pl, a od 15 marca dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99.
GUS
nsp 1 kwietnia